SBF-utb. om försäsongsträning
Tis 18 apr 2023, 19:00-20:30
Studion, sportkontoret
Samling: 18:45, Klubbrummet Zinkensdamms IPTräff 1, 18 april: Uthållighetsträning för bandyspelare – behövs den? Sofie Svensson, testat våra bandyspelare under året och Stefan Thomson, fystränare för Skellefteå AIK och skidlandslaget. Hur bra är våra bästa bandyspelares uthållighet idag och hur tränare våra bästa hockeyspelare och skidåkare uthållighet?
SBF erbjuder en digital utbildning om den viktiga uppbyggnadsperiod som efter- och försäsong är för bandyspelare. Innehållet berör mest äldre juniorer och seniorer, utbildningen vänder sig både till spelare som vill veta mer om sin egen träning och till tränare och ledare som vill lära sig mer om efter- och försäsongsträning. För att hålla nere kostnaden för utbildningen så att så alla som är intresserade ska kunna vara med har vi gjort en gemensam anmälan för föreningen och kommer att koppla upp till utbildningen fysiskt i klubbrummet på Zinken. Förhoppningsvis ger det också ett extra mervärde i möjligheten att kunna diskutera med varandra. (Om du väldigt gärna vill gå utbildningen men inte har möjlighet att komma till Zinken, svara ja på kallelsen och ange detta som skäl så ser vi över möjlighet att anmäla ytterligare deltagare så att du får en egen länk att koppla upp dig på.)
Detta är träff 1 av 4.
Datum för övriga träffar: 20/4, 25/4, 27/4.
Det går bra att komma på enskilda träffar, du måste inte vara med på alla för att kunna anmäla dig till denna. Mer detaljer om varje träff finns på respektive datum, samt på extern länk nedan.
foreningsinfo.svenskbandy.se/utbildning/digital-f%C3%B6rs%C3%A4songsutbildningSBF erbjuder en digital utbildning om den viktiga uppbyggnadsperiod som efter- och försäsong är för bandyspelare. Innehållet berör mest äldre juniorer och seniorer, utbildningen vänder sig både till spelare som vill veta mer om sin egen träning och till tränare och ledare som vill lära sig mer om efter- och försäsongsträning. För att hålla nere kostnaden för utbildningen så att så alla som är intresserade ska kunna vara med har vi gjort en gemensam anmälan för föreningen och kommer att koppla upp till utbildningen fysiskt i klubbrummet på Zinken. Förhoppningsvis ger det också ett extra mervärde i möjligheten att kunna diskutera med varandra. (Om du väldigt gärna vill gå utbildningen men inte har möjlighet att komma till Zinken, svara ja på kallelsen och ange detta som skäl så ser vi över möjlighet att anmäla ytterligare deltagare så att du får en egen länk att koppla upp dig på.)
Detta är träff 1 av 4.
Datum för övriga träffar: 20/4, 25/4, 27/4.
Det går bra att komma på enskilda träffar, du måste inte vara med på alla för att kunna anmäla dig till denna. Mer detaljer om varje träff finns på respektive datum, samt på extern länk nedan.